اکسید آلومینیوم

اکسید آلومینیوم یک پودر کریستالی سفید رنگ و بی بو است. نامحلول در آب، خواص آن (هم فیزیکی و هم شیمیایی) با توجه به روش تهیه متفاوت است. روش های مختلف تغییرات کریستالی متفاوتی را ایجاد می کنند. گونه ای که در دمای بسیار بالا تشکیل می شود. از نظر شیمیایی کاملاً بی اثر است. آلفا آلومینا جزء اصلی آلومینا درجه فنی است. کوراندوم، اکسید الومینیوم طبیعی است. سنباده یک نوع کریستالی ناخالص از آلومینیوم اکسید است. در ادامه به توضیح مفصل آن پرداخته شده است. همراه ما، نگین تجارت شرق بمانید.

شماره تماس واحد فروش مجموعه نگین تجارت شرق

  تلفن دفتر فروش  –  دفتر مرکزی                                     3-22870521-021

 موبایل – واتساپ                                                09126542314 – 09198024432

💡 فهرست مطالب

اکسید آلومینیوم (Al2O3) چیست؟

Al2O3 یک معرف شیمیایی معدنی با نام شیمیایی اکسید آلومینیوم است. که با عنوان های آلفا آلومینا، آلومینا، آلوندوم یا آلاکسید نیز معروف است.

به طور طبیعی به صورت کوراندوم، یاقوت سرخ، یاقوت کبود و زمرد یافت می شود. این ماده آمفوتریک است که هم با اسیدها و هم با بازها واکنش می دهد. به صورت جامد ظاهر می شود و سفید به نظر می رسد. بی بو و نامحلول در آب است. رایج ترین شکل این ترکیب به شکل کریستالی است که به آن اکسید آلومینیوم آلفا یا کوراندوم می گویند. به دلیل سختی، به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و برای استفاده به عنوان ساینده و در ابزارهای برش مناسب است.

انواع اکسید آلومینیوم

 • آلومینای فعال (Activated Alumina)
 • آلومینای کلسینه (Calcined Alumina)
 • آلومینای تبولار (Tabular Alumina)
 • آلومینای ذوب شده (Fused Alumina) 

ساختار  Al2O3

ساختار اکسید آلومینیوم

خواص Al2O3

آلومینا به دلیل کیفیت های مکانیکی، شیمیایی و حرارتی عالی، با ارائه راه حل های برابر یا بهتر برای تولید و ساخت کم هزینه، از بسیاری از مواد قابل مقایسه متمایز است.

عملکرد آن متکی به ویژگی های زیر است :

Al2O3Aluminium oxide
Molecular Weight/ Molar Mass101.96 g/mol
Density3.95 g/cm³
Boiling Point2,977 °C
Melting Point2,072 °C

خواص شیمیایی اکسید آلومینیوم

 • واکنش با هیدروکسید سدیم

آلومینیوم اکسید، با هیدروکسید سدیم واکنش داده و سدیم آلومینات و آب تولید می کند. این واکنش در دمای 900-1100 درجه سانتی گراد انجام می شود. نمک و آب در این واکنش به دست می آیند که در آن اکسید آلومینیوم به عنوان یک اسید عمل می کند.

Al2O3 + 2NaOH → 2NaAlO2 + H2O

 • واکنش با اسید سولفوریک

اکسیدهای فلزی به طور کلی در طبیعت بازی هستند، اما اکسید آلومینیوم، اکسید آمفوتریک است. از این رو هم به عنوان اسید و هم به عنوان باز عمل می کند. در این مورد، به عنوان یک پایه عمل می کند.

Al2O3 + H2SO4 → Al2(SO4)3 + H2O

این یک واکنش خنثی سازی است.

 • واکنش با اسید کلریدریک

آلومینا حاوی یون های اکسید است. بنابراین با اسیدها به همان روشی که اکسیدهای سدیم یا منیزیم واکنش می دهند، واکنش نشان می دهد. اکسید آلومینیوم با اسید هیدروکلریک رقیق داغ واکنش داده و محلول کلرید آلومینیوم می دهد.

Al2O3+6HCl → 2AlCl3+3H2O

موارد استفاده از اکسید الومینیوم (Al2O3)

بیشتر اکسید الومینیوم تولید شده برای تشکیل فلز آلومینیوم استفاده می شود. اکسیژن معمولاً در واکنش با فلز آلومینیوم، خوردگی را کاتالیز می کند. با این حال، هنگامی که با اکسیژن پیوند می زند تا اکسید آلومینیوم را تشکیل دهد، یک پوشش محافظ تشکیل می شود. این پوشش محافظ تشکیلی، از اکسیداسیون بیشتر جلوگیری می کند. این به استحکام می افزاید و مواد را کمتر در برابر خراب شدن آسیب پذیر می کند.

 • این پودر، یکی از ترکیبات رایج در ضد آفتاب است و در لوازم آرایشی مانند لاک ناخن، رژگونه و رژ لب نیز وجود دارد.
 • در فرمولاسیون شیشه استفاده می شود.
 • به عنوان کاتالیزور استفاده می شود.
 • در تصفیه آب برای حذف آب از جریان گاز استفاده می شود.
 • در کاغذ سنباده به عنوان ساینده استفاده می شود.
 • اکسید آلومینیوم یک عایق الکتریکی است که به عنوان زیر لایه مدارهای مجتمع استفاده می شود.
 • در لامپ های بخار سدیم استفاده می شود.

صنعت گوهر

اکسید آلومینیوم یک عنصر ارزشمند در تشکیل یاقوت و یاقوت کبود است. شکل کریستالی آن، کوراندوم، عنصر پایه این جواهرات گرانبها است. یاقوت‌ها رنگ قرمز تیره، یاقوت ها ، به علت ناخالصی های کروم است. در حالی که یاقوت‌های کبود رنگ‌های متفاوت خود را از ردپای آهن و تیتانیوم دریافت می‌کنند.

اکسید الومینیوم در صنعت گوهر

پودر اکسید آلومینیوم چگونه تولید می شود؟

آلومینا، اغلب توسط فرآیند بایر تولید می شود که به معنای پالایش بوکسیت برای تولید آلومینا است.

این فرآیند با خشک کردن بوکسیت خرد شده و شسته شده که معمولاً حاوی 30 تا 55 درصد Al2O3 است، شروع می شود. بوکسیت در سود سوز آور حل می شود تا دوغابی تشکیل شود. این واکنش تا دمای حدود 230 تا 520 درجه فارنهایت حرارت داده شود. (110 تا 270 درجه سانتی گراد) سپس این مخلوط فیلتر می‌شود تا باقیمانده‌ای به نام ناخالصی‌های «گل قرمز» حذف شود.

محلول آلومینا فیلتر شده (هیدروکسید آلومینیوم) سپس به مخازن رسوب دهنده منتقل یا پمپ می‌شود، جایی که سرد می‌شود و شروع به دانه‌دهی می‌کند. این دانه‌ها فرآیند بارش را تحریک می‌کنند و اجازه می‌دهند بلورهای جامد هیدروکسید آلومینیوم تشکیل شوند. در ادامه، تمام هیدروکسید آلومینیومی که در کف مخزن ته نشین می شود حذف می شود.

سود سوزآور باقیمانده از هیدروکسید آلومینیوم که تحت سطوح مختلف فیلتر شده، شسته می شود. در نهایت، جهت حذف آب اضافی، تحت حرارت قرار می گیرد. پس از عبور از مرحله سرد شدن، پودر سفید ریز تولید می شود.

لیست قیمت اکسید آلومینیوم

برای آگاهی از قیمت پودر آلومینا، با کارشناسان فروش نگین تجارت شرق در ارتباط باشید.

ردیفنوع محصولقیمت
1قیمت پودر اکسید الومینیوم |

Aluminium oxide

تماس بگیرید

پرسش – پاسخ متداول

آلفا آلومینا برای چه مواردی استفاده می شود ؟

آلومینا یک اکسید سرامیکی بسیار خوب است که کاربردهای مهمی در ساخت جاذب ها و کاتالیزورها دارد. همچنین در صنعت هوافضا و در تولید بسیاری از مواد شیمیایی مهم تجاری استفاده می شود.

چگونه می توان آلفا آلومینا تولید کرد ؟

اکسید الومینیوم را می توان از کلسینه گیبسایت به دست آورد که با فرمول شیمیایی Al(OH)3 نشان داده می شود. معادله شیمیایی این واکنش به صورت زیر است: 2Al(OH)3 → 3H2O + Al2O3

اکسید آلومینیوم (III) اسیدی است یا بازی ؟

آلومینا، یک اکسید فلزی آمفوتریک است. یعنی این ترکیب دارای هر دو کیفیت اسیدی و بازی است. ماهیت واکنش دهنده دیگر در واکنش شیمیایی تعیین کننده، ماهیت اسیدی یا بازی Al2O3 است.

چه مایعاتی با آلومینیوم واکنش نشان می دهند ؟

آلومینیوم با اسید هیدروکلریک رقیق واکنش داده و کلرید آلومینیوم و گاز هیدروژن را تشکیل می دهد. کلر و برم مایع در دمای اتاق با آلومینیوم واکنش می دهند.

چرا آلومینیوم نمی تواند با آب واکنش نشان دهد ؟

فلز آلومینیوم به سرعت یک لایه نازک از آلفا آلومینا چند میلی متری ایجاد می کند که از واکنش فلز با آب جلوگیری می کند. هنگامی که این لایه خورده می شود، گاز هیدروژن بسیار قابل اشتعال آزاد می شود.

به این نوشته امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *