ضد یخ
ضدیخ یک نوع افزودنی است که نقطه انجماد مایع مبتنی بر آب را کاهش می دهد. مخلوط ضد یخ برای رسیدن به فرورفتگی نقطه انجماد برای محیط های سرد استفاده می شود. نوع معمولی آن، نقطه جوش مایع را افزایش می دهد. اجازه می دهند دمای مایع خنک کننده بالاتر باشد. با این حال، همه افزودنی‌های ضدیخ معمولی ظرفیت گرمایی کمتری نسبت به آب دارند و توانایی آب را برای عمل به عنوان خنک‌کننده در صورت اضافه شدن به آن کاهش می‌دهند.آب خواص خوبی به عنوان خنک کننده دارد. بدین منظور، علاوه بر ضدیخ در موتورهای احتراق داخلی و سایر کاربردهای انتقال حرارت مانند چیلرهای HVAC و آبگرمکن های خورشیدی استفاده می شود. هدف از ضدیخ جلوگیری از ترکیدن یک محفظه سفت و سخت به دلیل انبساط در هنگام یخ زدن آب است.

از نظر تجاری، هر دو ماده افزودنی (کنسانتره خالص) و مخلوط (محلول رقیق شده) بسته به زمینه، ضد یخ نامیده می شوند. انتخاب دقیق یک ضد یخ می تواند محدوده دمایی وسیعی را فعال کند که در آن مخلوط در فاز مایع باقی می ماند، که برای انتقال حرارت کارآمد و عملکرد مناسب مبدل های حرارتی حیاتی است.

مهم است که توجه داشته باشید اکثر فرمولاسیون های ضد یخ تجاری که برای استفاده در کاربردهای انتقال حرارت در نظر گرفته شده است، شامل انواع مختلفی از عوامل ضد خوردگی و ضد حفره هستند که از مدار هیدرولیک در برابر سایش پیشرونده محافظت می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر همراه ما، نگین تجارت شرق بمانید.

💡فهرست مطالب

ضد یخ چیست؟

ضدیخ  (به انگلیسی: Antifreeze) که با نام پادژِل شناخته شده است، در آب رادیاتور اتومبیل ها استفاده می شود. این ترکیب متناسب با رده بندی، شرکت های سازنده در رنگ های متفاوت ساخته می شود. این مایع، نقش اساسی را در خنک کردن موتورهای خودرو ایفا می کند.

جدیدترین نوع آن ها، خاصیت ضدیخ و ضد جوش را با هم دارا هستند. در حقیقت این نوع از ضدیخ ها مانع افزایش و کاهش دما در موتور می شوند.

اصول و تاریخچه

آب، خنک کننده اصلی موتورهای احتراق داخلی بود. ارزان، غیر سمی است و ظرفیت گرمایی بالایی دارد. با این حال، محدوده مایع آن فقط 100 درجه سانتیگراد است، و پس از انجماد گسترش می یابد. این مشکلات با توسعه خنک کننده های جایگزین با خواص بهبود یافته برطرف می شود.

نقطه انجماد و جوش خواص جمع آوری محلول است که به غلظت مواد محلول بستگی دارد. از این رو نمک ها نقطه ذوب محلول های آبی را کاهش می دهند. نمک ها اغلب برای یخ زدایی استفاده می شوند، اما محلول های نمکی برای سیستم های خنک کننده استفاده نمی شوند. زیرا باعث خوردگی فلزات می شوند.

ترکیبات آلی با وزن مولکولی پایین تمایل به نقطه ذوب کمتر از آب دارند که آنها را برای استفاده به عنوان عوامل ضد یخ مناسب می کند. محلول های ترکیبات آلی به ویژه الکل ها در آب موثر است. الکل هایی مانند متانول، اتانول، اتیلن گلیکول و غیره از زمانی که در دهه 1920 تجاری شدند، اساس همه ضدیخ ها بودند.

مزیت های ضدیخ

مهم ترین مزیت های ضد یخ عبارتند از :

 • افزایش طول عمر موتور خودرو
 • خاصیت ضد جوش و ضد زنگ دارد.
 • از تشکیل کف و خوردگی جلوگیری می کند.
 • برای تمام خودروها استفاده می شود.
 • نقطه انجماد آن، 37- درجه سانتیگراد است.

انواع ضدیخ

مهم ترین انواع ضدیخ های موجود در بازار شامل موارد زیر می شود.

 • اتیلن گلایکول
 • پروپیلن گلیکول
 • سایر ضدیخ ها

اتیلن گلیکول

اکثر ضدیخ ها از مخلوط آب مقطر با مواد افزودنی و یک محصول پایه، معمولاً MEG (مونو اتیلن گلیکول) یا MPG (مونو پروپیلن گلیکول) ساخته می شوند. محلول های اتیلن گلیکول برای اولین بار در سال 1926 در دسترس قرار گرفت و به عنوان “ضد یخ دائمی” به بازار عرضه شد. نقطه جوش بالای آن زمینه را، برای استفاده از آن در تابستان و هوای سرد را فراهم می کند. امروزه، این ترکیب، در کاربردهای مختلف مانند خودرو استفاده می شود. پروپیلن گلیکول، به علت سمیت کمترش جایگزین، این ترکیب شده است.

هنگامی که اتیلن گلیکول در یک سیستم استفاده می شود، ممکن است به پنج اسید آلی (فورمیک، اگزالیک، گلیکولیک، گلی اگزالیک و اسید استیک) اکسید شود. مخلوط ضد یخ اتیلن گلیکول مهار شده با افزودنی هایی که PH و قلیایی ذخیره محلول را برای جلوگیری از اکسید شدن اتیلن گلیکول و تشکیل این اسیدها بافر می کنند، در دسترس هستند. نیتریت ها، سیلیکات ها، بورات ها و آزول ها نیز ممکن است برای جلوگیری از خوردگی فلزات، استفاده شوند.

اتیلن گلیکول مزه ای تلخ و شیرین دارد و باعث اشتعال می شود. اثرات سمی مصرف اتیلن گلیکول به این دلیل رخ می دهد که توسط کبد به 4 ماده شیمیایی دیگر که بسیار سمی تر هستند تبدیل می شود. دوز کشنده اتیلن گلیکول خالص 1.4 میلی لیتر بر کیلوگرم است.

پروپیلن گلیکول

سمیت، پروپیلن گلیکول به طور قابل توجهی از اتیلن گلیکول کمتر است. و ممکن است به عنوان “ضد یخ غیر سمی” برچسب گذاری شود.

علاوه بر خوردگی سیستم خنک کننده، رسوب بیولوژیکی نیز رخ می دهد. هنگامی که لجن باکتری شروع به رشد می کند، نرخ خوردگی سیستم افزایش می یابد. تعمیر و نگهداری سیستم هایی با استفاده از محلول گلیکول شامل نظارت منظم بر حفاظت در برابر یخ زدگی، pH، وزن مخصوص، سطح بازدارنده، رنگ و آلودگی بیولوژیکی است.

پروپیلن گلیکول زمانی که به رنگ قرمز تبدیل شد، باید جایگزین شود. هنگامی که محلول آبی پروپیلن گلیکول در یک سیستم خنک کننده یا گرمایشی به رنگ قرمز یا سیاه در می آید، این نشان می دهد که آهن موجود در سیستم به طور قابل توجهی خورده می شود. در غیاب بازدارنده‌ها، پروپیلن گلیکول می‌تواند با اکسیژن و یون‌های فلزی واکنش داده و ترکیبات مختلفی از جمله اسیدهای آلی (مانند فرمیک، اگزالیک، استیک) تولید کند. این اسیدها خوردگی فلزات را در سیستم تسریع می کنند.

سایر ضدیخ ها

پروپیلن گلیکول متیل اتر به عنوان ضد یخ در موتورهای دیزلی استفاده می شود. فرارتر از گلیکول است.

گلیسرول، به علت مزایایی همچون غیر سمی بودن، تحمل دمای نسبتا بالا و ضدخورندگی، به عنوان ضد یخ در خودروها استفاده می شود.

گلیسرول قبل از جایگزین شدن با اتیلن گلیکول به عنوان یک ضد یخ برای کاربردهای خودرو استفاده شده است.

فولکس واگن، ضد یخ های G13 (TL 774-G) حاوی گلیسرول را در سال 2008 معرفی کرد که به دلیل سمیت کم و کاهش انتشار CO2 برای محیط زیست به بازار عرضه شدند.

کاربرد ضد یخ

بعد از آشنایی با انواع ضدیخ ها لازم و ضروری که کاربردهای آن را بدانید.

 • در سیستم های خنک کننده استفاده می شود.
 • به منظور افزایش نقطه ذوب مورد استفاده قرار می گیرد.
 • از خوردگی فلزات و پلاستیک ها جلوگیری می کند.

کاربرد ضد یخ در خودروها

 • از یخ زدگی اتومبیل در فصل سرما جلوگیری می کند.
 • مانع از جوش آوردن اتومبیل در فصل گرما می شود.
 • رسوبات داخل رادیاتور کاهش می دهد. این رسوبات، افزایش حرارت را در پی دارند. و در نهایت باعث جوش آوردن خودرو می شود.
 • مانع خوردگی و اکسید شدن قطعات فلزی می شوند.

نسبت ضدیخ مورد استفاده

جدول زیر را مشاهده کنید. مقادیر بالای درصد 50 آن، موجب افزایش نقطه انجماد می شود. این در صورتی است که برخی بر این باورند که استفاده از درصد بالای ضدیخ باعث کاهش نقطه انجماد می شود. که این باور نادرست است. بنابراین، نسبت یک به یک آب و ضد یخ، کم‌ترین نقطه انجماد و بهترین ترکیب را در بین درصد های ارائه شده را دارد.

نسبت آب و ضد یخ

درصد ضد یخ در آب25%33%50%100%
نقطه انجماد (درجه سانتی گراد)10-14-34-18-
نقطه جوش (درجه سانتی گراد)103105108170

زمان تعویض ضد یخ

زمان تعویض ضدیخ خودروها هر دو سال یک بار است. (80 کیلومتر) تعویض دیرتر آن، خاصیت عملکرد آن را در دماهای مختلف کاهش می دهد. حتی ممکن است به موتور اتومبیل آسیب برساند.

نکات مهم در استفاده از ضد یخ

 • ضدیخ، دارای خاصیت اسیدی است، از این رو از لمس و تماس آن با، پوست و بدن اجتناب کنید. به سرعت، محل تماس را با آب فراوان شست و شو دهید. زیرا، این ترکیب، محلول در آب است.
 • از ریختن آن، بر روی بدنه و رنگ خودرو اجتناب کنید. زیرا، این ترکیب به رنگ بدنه خودرو آسیب می رساند. بنابراین، سریع آن را شست و شو دهید.
 • از آنجا، این مایع سیال، دارای مزه شیرین است. از این رو آن را دور از دسترس کودکان و حیوانات نگهداری کنید.

نکته : ضد یخ به سرعت باعث ایجاد مسمومیت می شود. و به سهولت شخص را از پای در می آورد.

قیمت ضدیخ

قیمت ضد یخ با توجه به حجم، نوع  و ترکیبات آن در بازار متفاوت بفروش می رسد. جهت استعلام قیمت با مشاوران فروش ما در تماس باشید.

09126542314

سوالات متداول

قیمت ضد یخ چقدر است ؟

جهت اطلاع از قیمت ضدیخ با شماره 09126542314 تماس بگیرید.

ضدیخ سمی است ؟

ضد یخ مایعی است سمی. چون منو اتیلن گلیکول به خودی خود بی‌رنگ و بی‌بو است، هنگام تولید ضدیخ به آن رنگ مخصوص اضافه می‌شود تا ضد یخ از مایعات مشابه همچون آب قابل تشخیص شود

کاربرد اصلی ضدیخ چیست ؟

در سیستم های خنک کننده استفاده می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *