گاز r22 برای ماشین

گاز r22 برای ماشین استفاده می شود ؟

وقتی در یک روز گرم در ماشین خود تهویه مطبوع را روشن می کنید، آیا تا به حال فکر کرده اید که هوای سرد از کجا می آید؟ بخشی از آن از مبرد داخل سیستم می آید. کمپرسور و کندانسور گاز مبرد را از داخل سیستم عبور می دهند، دما را تغییر می دهند و هوای گرم را از کابین بیرون می کشند در حالی که هوای خنک را به داخل پمپ می کنند.

اما یک نکته وجود دارد : مبرد در ماشین شما یک ماده شیمیایی فرار است. ماشین آلات خاصی برای سرویس سیستم تهویه مطبوع خودرو مورد نیاز است تا بتوان گازهای قدیمی را گرفته و بازیافت کرد. بر اساس مقررات EPA، هوا دادن آنها به هوا در ایالات متحده غیرقانونی است! دلیل آن این است که مبردهای موجود در خودروی شما بخشی از دسته ای از مواد شیمیایی هستند که مشخص شده است لایه اوزون را تخریب می کنند و به گرم شدن کره زمین کمک می کنند. در این صفحه از نگین تجارت شرق با انواع مبرد برای ماشین آشنا شوید! البته در ادامه به پاسخ این سوال که آیا گاز r22 برای ماشین استفاده می شود ؟ خواهیم پرداخت.

💡 فهرست مطالب

 

انواع مبردهای مورد استفاده در صنعت خودروسازی | گاز r22 برای ماشین

انواع مبردهای مورد استفاده در صنعت خودرو سازی عبارتند از :

  • r12
  • r134a
  • r1234a

که در ادامه به مطالعه آن ها خواهیم پرداخت.

R12

مدت ها است که گاز R12 ، به عنوان مبرد خودروها استفاده می شود. زیرا این گاز ارزان و موثر بود. با این وجود دانشمندان این گاز را مسئول گرم کردن کره زمین می دانند. به طوری که در سال 1994، این گاز، از تمام خودروهای جدید فروخته شده در ایالات متحده منع شد.

اکنون که ممنوعیت مواد مخرب لایه ازن در سطح جهان اعمال شده است، لایه اوزون در حال بهبود است. در واقع، EPA می‌گوید که این ممنوعیت‌ها ممکن است ، “منجر به بازیابی تقریباً کامل لایه اوزون در اواسط قرن بیست و یکم شود.”

R134a

این گاز، در حال حاضر در ماشین ها استفاده می شود. زیرا مبرد R134a باعث می شود سیستم تهویه مطبوع در روزهای گرم سرد شود. تقریباً هر خودرویی که از سال 1994 ساخته شده است، به دلیل اشتعال پذیری و ایمنی کم، و همچنین به دلیل دوستی با محیط زیست، به مبرد R134 مجهز شده است. با این وجود، مشخص شده است که R134a دارای پتانسیل زیادی برای گازهای گلخانه ای است، زیرا می تواند در اتمسفر به پایان برسد و شکستن آن برای همیشه طول بکشد. به همین دلیل، تمام خودروهای جدید فروخته شده در آمریکا پس از سال 2021 دیگر نمی توانند از این نوع مبرد استفاده کنند.

R1234yf

R1234yf به عنوان جایگزینی برای گاز R134a در تمام خودروهای جدید تا سال 2021 انتخاب شده است. در واقع، از سال 2018، 70 درصد از خودروهای جدید مجهز به R1234yf هستند!

این مبرد جدید مشابه R134a عمل می کند، اما با یک تفاوت مهم: در اتمسفر فوقانی بسیار سریعتر تجزیه می شود. این بدان معناست که تاثیر کمتری بر گرمایش کره زمین خواهد داشت. همچنین ارتقای سیستم تهویه مطبوع خودرو از R134a برای سازگاری با R1234yf آسان است.

مطمئن شوید که این صفحه را نشانه گذاری کنید و در سال 2039 دوباره از آن بازدید کنید، زمانی که جامعه متوجه شد چه چیز مضراتی در مورد R1234yf وجود دارد و چه ماده شیمیایی جدیدتر و ایمن تری جایگزین آن در ماشین شما می شود!

گاز r22 برای ماشین استفاده می شود ؟

با توجه به مطالب ارائه شده می توان دریافت که گاز r22 برای ماشین استفاده نمی شود. و گازهای مورد استفاده در صنعت خودروسازی در بالا ارائه شده است.

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *