خانه » محصولات » انواع مبرد و کاربرهای ان

انواع مبرد و کاربرهای ان

انواع مبرد
مبرد چیست و  انواع مبرد ؟ و نحوه عملکرد آن در کولرهای گازی
مبرد ترکیبی است که معمولاً در حالت مایع یا گاز یافت می شود. به راحتی گرما را از محیط جذب می کند و در صورت ترکیب با اجزای دیگر مانند کمپرسورها و اواپراتورها می تواند خنک کننده یا تهویه مطبوع را فراهم کند. بیایید در مورد نحوه عملکرد مبرد در تهویه مطبوع و انواع آن صحبت کنیم.

مبرد چیست ؟

مبردها که به دو صورت مایع و گاز در بازار وجود دارد. نقش اساسی در سیستم های تهویه مطبوع دارد. برای خنک کردن یک فضای خاص استفاده می شوند. انواع مختلفی از مبرد وجود دارد که در جهت جذب گرما از یک منطقه خاص و پخش آن به مکان های دیگر که به آن نیاز دارند، کار می کنند. این مبردها کاربرد زیادی در وسایل مختلفی مانند تهویه مطبوع، ماشین های خنک کننده و … دارد.

انواع مبرد

مبردهای مورد استفاده در فضاهای صنعتی
در اینجا لیستی از مبردهایی را که عمدتاً برای کارخانه های تبرید صنعتی استفاده می شوند ارائه شده است.

اب

آب یکی از مواد پر از خواص شیمیایی و ترمودینامیکی کامل است. به دلیل در دسترس بودن، به طور گسترده چندین به عنوان یک نوع مبرد مورد استفاده قرار می گیرد. البته این ترکیب به تنهایی، به عنوان مبرد در نظر گرفته نمی شود. اما به عنوان خنک کننده، در مدارها برای کاهش دما استفاده می شود.

برای استفاده از آب به عنوان مبرد، نیاز به دمای محیطی بالاتر از 100 درجه سانتی گراد است.

HFC – R134A

این مبرد در خودروهای دارای تهویه مطبوع استفاده می شود اما در فضاهای مبرد تجاری در لوله کشی مبرد نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که در مورد ویژگی های آن صحبت می شود، با حداقل سمیت، غیر قابل احتراق، پایداری حرارتی بی عیب و نقص و عدم خورندگی غنی شده است.

هیدروکربن ها (HCS)

رایج ترین مبرد HFC R-134a، تترا فلوئورواتان است. R-134a هیچ اثر مضری برای جو زمین ندارد، غیر سمی و غیر قابل اشتعال است. عمدتاً در تهویه مطبوع خانگی و خودکار و همچنین تبرید تجاری استفاده می شود. با توجه به حداقل آسیب وارد شده به محیط زیست، HFC ها اخیرا به عنوان جایگزین CFC و HCFC های مضر در سیستم های تبرید انتخاب شده است.

آمونیاک

R717 یک مبرد آمونیاکی است که عمدتاً در سیستم های خنک کننده صنعتی یافت می شود. نقطه جوش R717 تقریباً 33- درجه سانتیگراد است که دمای بسیار زیر صفر را در فشار اتمسفر ممکن می کند. آمونیاک یک مبرد طبیعی، بی رنگ و فقط نسبتاً قابل اشتعال است. استفاده از آن هیچ اثر مخربی بر محیط زیست نداشته است، سبک تر از هوا است و محلول در آب است. آمونیاک معمولا در کارخانه های بسته بندی گوشت، ذخیره سازی مایعات و پیست های اسکیت روی یخ استفاده می شود.

آمونیاک به عنوان قدیمی ترین و رایج ترین مبرد در کارخانه های خنک کننده صنعتی در نظر گرفته می شود. این دستگاه دارای مواد شیمیایی بدون هالوژن است.

دارای وزن مولکولی کمتر، نقاط بحرانی بالا و ضریب عملکرد بالا است، اما اثرات مخربی نیز به همراه دارد.

CO2 R744

CO2 R744 کمترین تأثیر را بر محیط زیست دارد زیرا غیر سمی و غیر قابل اشتعال است.

کلروفلوئوروکربن ها (CFC)

ترکیبات CFC عموماً از ایمن ترین مبردهای اولیه موجود به شمار می آیند. دی کلرودی فلورومتان یا R-12 در صنعت غیر سمی، غیر قابل اشتعال، بی رنگ و در صورت استفاده در غلظت های پایین، بی بو است. R-12 دارای نقطه جوش 29- درجه سانتیگراد است و به طور کلی در صنایع امروزی به تدریج استفاده نمی شود. به گفته دپارتمان حمل و نقل محیط زیست بریتانیا، این ترکیب بیشتر در دستگاه های تهویه مطبوع خودروها و یخچال های کوچکتر یافت می شد تا زمانی که اثرات مضر لایه اوزون جو زمین در استفاده گسترده از R-12 مشاهده شد.

انواع مبردهای مورد استفاده در ساختمان ها

در اینجا، فهرستی از انواع مبردهایی را که عمدتاً برای ساختمان‌ها استفاده می‌شوند،ارائه شده است.

هیدروکلرو فلوئوروکربن (HCFC)

هیدروکلرو فلوئوروکربن (HCFC) یا مبرد HCFC که زمانی به طور گسترده استفاده می شد، یک ترکیب مصنوعی به نام مونوکلرودی فلورومتان است که در صنعت با نام HCFC -22 (R-22) شناخته می شود. این مبرد غیر سمی، غیر قابل اشتعال و خورنده است. برای پمپ حرارتی و سیستم های تهویه مطبوع منازل استفاده می شود. اما در صورت نشتی می تواند به لایه اوزون آسیب برساند.

مبرد R-410A

یکی از پرمصرف ترین مبردها است. به طور کلی، از دو مبرد هیدروفلوئوروکربن، دی فلورومتان و پنتا فلوئورواتان تشکیل شده است. R-410A، به عنوان یک مبرد غیر تخریب کننده ازن در نظر گرفته شده است.

این مبرد، در مقایسه با R-407C و R-22، بازده انرژی بهتری را ارائه می دهد. حاوی کلر نیست و گزینه بسیار بهتری نسبت به R-22 است.

R-410 به طور گسترده توسط شرکت های تولید کننده سیستم های تهویه مطبوع و سیستم های تبرید استفاده می شود. همچنین یکی از محبوب ترین انتخاب ها در بین مردم برای واحدهای خنک کننده، تبرید تجاری و تهویه مطبوع است.

مبردهای سری R-600

مبرد سری R-600 با منابع طبیعی با ODP صفر و حداقل امکان گرمایش جهانی غنی شده است. باید با نهایت دقت طراحی شود، تا مانع احتراق آن ها شود. علاوه بر این، باید با دقت استفاده شود.

مبرد چگونه کار می کند ؟

تهویه مطبوع حاوی ماده مبرد داخل کویل های مسی است. همانطور که مبرد گرما را از هوای داخلی جذب می کند، از گاز کم فشار به مایع پرفشار تبدیل می شود. اجزای تهویه مطبوع مبرد را به بیرون می فرستند جایی که یک فن هوای گرم را روی کویل ها می دمد و آن را به بیرون تخلیه می کند.

مبرد سپس خنک می شود و دوباره به گاز کم فشار تبدیل می شود. پنکه دیگری که در داخل خانه قرار دارد، هوا را روی کویل های خنک می دمد تا هوای سرد حاصله را در سراسر ساختمان پخش کند. سپس چرخه تکرار می شود.

سخن آخر

مبردهای مصنوعی و آلی به دو دسته اصلی اولیه و ثانویه طبقه بندی می شوند.
مبرد HCFC که زمانی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گرفت، یک ترکیب مصنوعی به نام مونوکلرودی فلورومتان است که در صنعت با نام R-22 شناخته می شود.
R-134a هیچ اثر مضری برای جو زمین ندارد، غیر سمی و غیر قابل اشتعال است. به طور گسترده در تهویه مطبوع خانگی و خودکار و همچنین تبرید تجاری استفاده می شود.
با توجه به حداقل آسیب وارد شده به محیط زیست، HFC ها، به عنوان جایگزین CFC و HCFC های مضر در سیستم های تبرید پرکاربرد شناخته شده اند.

منبع : enterprise.com

https://homesteady.com/12475847/refrigerant-types-uses

به این نوشته امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *