متیلن کلراید در ادویجات

متیلن کلراید

متیلن کلراید، یک ترکیب شیمیایی با فرمول CH2Cl2 و وزن مولکولی ۸۴٫۹۳ گرم بر مول می باشد. شکل ظاهری این ترکیب مایعی بی رنگ است. ماده ی فوق، به طور گسترده در مصارف صنعتی و غیر صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. کاربردهای متیلن کلراید عبارتند از :

  • صنعت رنگ، رزین و چسپ (به عنوان حلال در پاک کردن رنگ استفاده می شود)
  • به عنوان مواد شوینده در کارخانه های تولید کفش
  • اسباب بازی و وسایل ورزشی
  • در فرآیند تولید ادویه جات
  • آزمایشگاه های تحقیقاتی

راجب متیلن کلراید بیشتر بدانید

راجب کاربردهای متیلن کلراید بیشتر بدانید

با توجه به این که ماده ی فوق، به طور گسترده در صنعت کفش و صنعت رنگ و رزین مورد استفاده قرار می گیرد. اما نمی توان از سرطان زا بودن و سمی بودن این ماده چشم پوشی کرد. در نتیجه دنبال استفاده از یک سری جایگزین های این ماده هستیم. در این مقاله، ما می خواهیم راجب فلسفه حذف متیلن کلراید و جایگزین های آن به مطالعه بپردازیم.

متیلن کلراید در فرآیند تولید ادویه جات
متیلن کلراید در فرآیند تولید ادویه جات
متیلن کلراید در آزمایشگاه های تحقیقاتی
متیلن کلراید در آزمایشگاه های تحقیقاتی

تاریخچه حذف متیلن کلراید

فلسفه ی جایگزینی متیلن کلراید، به زمانی بر می گردد، که سه خانواده داغدار که فرزندان خود را در اثر مواجعه با این ماده از دست داده بودند. به ملاقات سرپرست سازمان حفاظت از محیط زیست در واشنگتون رفتند. و خواستار ممنونیت استفاده از متیلن کلراید در پاک کننده های رنگی شدند. پاسخ سرپرست سازمان حفاظت از محیط زیست به این عزیزان این بود که، EPA به زودی قانونی برای محدود کردن فروش تجاری متیلن کلراید وضع خواهد کرد.

حال اگر EPA استفاده از متیلن کلراید را در حذف کننده های رنگ ممنوع کند. قطعا چنین سوالی برای ما پیش خواهد آمد که چه ماده ای جایگزین آن می گردد؟ در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم.

جایگزین متیلن کلراید در پاک کننده های رنگ

EPA، در سال ۲۰۱۴، ممنوعیت استفاده از برخی مایع های حاوی متیلن کلراید (حذف کننده های رنگ) را گزارش داد. علت این ممنونیت را نیز خطر ابتلا به سرطان و همچنین مشکلات عصبی و کبدی بیان نمودند.

EPA ، در سال ۲۰۱۵، ممنوعیت استفاده از متیلن کلراید در محصولات حذف کننده ی رنگ و پوشش ها را پیشنهاد دادند.(در روزهای آخر دولت اوباما). علاوه بر این استفاده از متیل‌پیرولیدون (NMP) به عنوان جایگزین متیلن کلراید رد شد. NMP، ماده ای شیمیایی است، که به طور گسترده به عنوان یک جایگزین متیلن کلراید در حذف کننده های رنگ استفاده می شود.

EPA، در سال ۲۰۱۷، ممنوعیت استفاده از NMP را به حالت تعلیق در آورد. گزارش های اخیر EPA، در این خصوص هیچ گزارشی در مورد ممنوعیت استفاده از NMP دیده نمی شود.

مواد جایگزین متیلن کلراید در پاک کننده های رنگ

مصرف کنندگان ایالات متحده در حال حاضر می توانند ماده پاک کننده رنگی پیدا کنند. که حاوی

  • مخلوطی از NMP و بنزیل الکل
  • استرهای NMP
  • دی بیسیک مانند دی متیل آدیپات یا دی متیل گلوتارات

است.

همچنین، این محصولات به طور معمول حاوی مخلوطی از دی بیسیک استر ها هستند و می توانند شامل الکل بنزیل باشند. مخلوط دی بیسیک استر، با و بدون NMP ، چندین لایه از رنگ را حذف می کنند. اما این حذف به اندازه محصول مبتنی بر متیلن کلرید نیست. مخلوطی از NMP و بنزیل الکل سطح لایه بالایی رنگ را در مدت ۳۰ دقیقه از بین نمی برد. برچسب محصول، زمان واکنش طولانی تر را توصیه می کند.

هنوز فرمول تجاری این محصولات در دسترس نیست.

جایگزین متیلن کلراید در صنعت کفش

همان طور که در کاربردهای متیلن کلراید توضیح داده شد. از این ماده به طور گسترده در صنعت کفش استفاده می کنند. به دلیل این که این ماده در صنعت کفش مانع از چسبندگی قالب با پلیر می شود. ولیکن این ماده منجر به سرطان و مشکلات زیست محیطی می شود. علاوه بر این با نوسانات قیمت این محصول روبرو هستیم. در نتیجه ما به دنبال استفاده از یک حلال سبز هستیم. به طوری که از ماده ی جایگزین می توانیم، هم در شست و شو و هم در قالب گیری استفاده کنیم.

این ماده ی جایگزین یک حلال سبز است. و ویژگی های متمایز آن نسبت به متیلن کلراید عبارتند از :

  • سمیت کمتر نسبت به متیلن کلراید وارداتی
  • کارایی بهتر آن نسبت به نمونه های خارجی
جایگزین متیلن کلراید در صنعت کفش
جایگزین متیلن کلراید در صنعت کفش

جایگزینی سایر حلال های پایه کلریدی برای متیلن کلراید

متیلن کلراید جز دسته ی حلال های کلریدی طبقه بندی می شود. زیرا این مولکول دارای دو اتم کلر در ساختارش است. لذا می توان از حلال های پایه کلریدی به عنوان جایگزین این ماده استفاده نمود. به عنوان مثال: پرکلرواتیلن را می توان جایگزین ماده ی فوق در صنعت نمود.

البته لازم به ذکر است که از آن جایی که تعداد یون های کلر، پرکلرواتیلن نسبت به ماده ی فوق بیشتر است. (۴ به ۲) لذا این ماده باید در غلظت های کم استفاده شود.

مزیت های استفاده از پروکلرواتیلن به جای متیلن کلراید

سرعت تبخیر بالای متیلن کلراید در مقایسه با پرکلرواتیلن است. علاوه بر این مولکول پرکلرواتیلن با ۴ اتم کلر نسبت به متیلن کلراید سنگین تر است. و فشار بخار پایین تری دارد. بنابراین استفاده از آن با رعایت اصول ایمنی می تواند خطرات زیست محیطی کمتری داشته باشد.

قیمت متیلن کلراید

جهت اطلاع از قیمت این محصول با همکاران ما در ارتباط باشید.

بازار جهانی متیلن کلراید

خرید و فروش متیلن کلراید

شرکت ما به صورت تخصصی، مواد فوق را از تمامی برندهای مطرح جهانی تهیه کرده است و توانایی عرضه و پشتیبانی آن را به تمامی نقاط ایران دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید و قیمت محصول با همکاران ما در واحد فروش در تماس باشید.

  تلفن دفتر فروش: ۳-۲۲۸۷۰۵۲۱-۰۲۱

 موبایل و واتس آپ: ۰۹۱۲۶۵۴۲۳۱۴ – ۰۹۱۲۲۵۸۷۸۳۱ – ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *