سیکلوهگزانون در آفت کش ها

سیکلوهگزانون (به انگلیسی : Cyclohexanone)، یک ترکیب شیمیایی با فرمول C۶H۱۰O و جرم مولی ۹۸٫۱۵ گرم بر مول است. شکل ظاهری این ترکیب، مایعی شفاف، بی رنگ (به مرور زمان به زرد کم رنگ تبدیل می شود) با بوی شبیه استون و نعناع است. این ترکیب سمی و قابل اشتعال را می توان از اکسیداسیون سیکلوهگزانون توسط اسید کرومیک تولید کرد. همراه نگین تجارت شرق باشید تا با “سیکلوهگزانون چیست؟ – قیمت سیکلوهگزانون بیشتر آشنا شوید. همچنین برای آشنایی بیشتر با حلال سیکلوهگزانون مقاله حلال سیکلوهگزانون یا ریتاردر چیست ؟ را مطالعه بفرمائید.

خریدسیکلوهگزانون

نگین تجارت شرق، وارد کننده سیکلوهگزانون از تمامی برندهای روز دنیا (کره (Samsung)، چین (Shandong)) است. قیمت محصول عرضه شده توسط این شرکت نسبت به قیمت بازار بسیار پایین تر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت سیکلوهگزانون و نحوه خرید محصول سیکلوهگزانون با همکاران ما در واحد فروش در تماس باشید.

تلفن دفتر فروش : ۳-۲۲۸۷۰۵۲۱-۰۲۱

موبایل و واتس آپ : ۰۹۱۲۶۵۴۲۳۱۴ – ۰۹۱۲۲۵۸۷۸۳۱ – ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

فروش سیکلوهگزانون

جهت اطلاع از نحوه فروش سیکلوهگزانون ریتادر یا CYC و ثبت سفارش، با همکاران ما در واحد فروش مجموعه نگین تجارت شرق در تماس باشید.

تلفن : ۳-۲۲۸۷۰۵۲۱-۰۲۱

قیمت سیکلوهگزانون صنعتی

برای آگاهی از قیمت سیکلوهگزانون با کارشناسان فروش مجموعه نگین تجارت شرق در ارتباط باشید.

موبایل و واتس آپ : ۰۹۱۲۶۵۴۲۳۱۴ – ۰۹۱۲۲۵۸۷۸۳۱ – ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

سیکلوهگزانون (CYC) چیست ؟

سیکلوهگزانون، که با اسامی Oxocyclohexane ،pimelic ketone ،cyclohexyl ketone و CYC شناخته شناخته شده است. یک مایع روغنی شفاف با فرمول شیمیایی C6H10O است. شکل ظاهری این ترکیب مایعی زرد رنگ تا بی رنگ است. سیکلوهگزانون دارای بوی تندی است.

سیکلو هگزانون، در آب کمی محلول است و با حلال های معمولی قابل اختلاط است. این ترکیب به دو صورت طبیعی و مصنوعی تولید می شود و به مقدار کم در مشتقات نفتی یافت می شود. به صورت طبیعی در روغن های خام وجود دارد. علاوه بر این در ادرار انسان به صورت جز فرار یافت می شود. به صورت مصنوعی و در مقادیر زیاد تولید می شود. زیرا این ماده کاربرد زیادی در تولید نایلون دارد. سیکلوهگزانون به طور گسترده طی دو فرآیند اکسایش و اکسیداسیون تولید می شود. در زیر به توضیح فرآیندها می پردازیم.

*اکسایش سیکلوهگزانول توسط اسیدکرومیک تهیه کرد.

*اکسیداسیون سیکلوهگزانون : این ماده در هوا در حضور کاتالیزور کبالت تهیه می شود.

*هیدروژناسیون فنل

خواص فیزیکی و شیمیایی

آیا سیکلوهگزانون همان سیکلوهگزانول است؟ جهت پیدا کردن پاسخ این سوال به خواص فیزیکی و شیمیایی مهم سیکلوهگزانول و سیکلوهگزانون می پردازیم. که این خصوصیات و ویژگی ها در جدول زیر نشان داده شده است.

سیکلوهگزانول با اکثر حلال های آلی، در تمام نسبت ها قابل تجزیه است. که به طور معمول در لاک ها استفاده می شود. بسیاری از روغن ها، موم ها و رزین ها را در خود حل می کنند.

نام فارسی ماده سیکلوهگزانول
نام انگلیسی ماده Cyclohexanol
فرمول مولکولی C6H12O
جرم مولی ۱۰۰٫۱۵۸ گرم بر مول
شکل ظاهری مایعی بی رنگ
چگالی ۰٫۹۶۲ گرم بر میلی لیتر
دمای ذوب ۲۵٫۹۳ درجه سلسیوس (۷۸٫۶۸ درجه فارنهایت، ۲۹۹٫۰۸ کلوین)
دمای جوش ۱۶۰٫۸۴ درجه سلسیوس (۳۲۱٫۵۹ درجه فارنهایت، ۴۳۳٫۹۹ کلوین)
خواص فیزیکی و شیمیایی سیکلوهگزانول

چگالی سیکلوهگزانون (Cyclohexanone)، کمتر از آب است اما بخارات آن سنگین تر از آب است. این ترکیب با متانول، اتانول، استون، بنزن، هگزان، نیتروبنزن، دی اتیل اتر، نفتا، زایلن، اتیلن گلیکول، ایزو آمیل استات، دی اتیل آمین و اکثر حلال های آلی قابل تجزیه است. علاوه بر این، این کتون نیترات سلولز، استات و اترها، رزین های وینیل، لاستیک، موم ها، چربی ها، رنگ ها، روغن ها، قیر و بسیاری از ترکیبات آلی دیگر را در خود حل می کند.

نام فارسی ماده سیکلوهگزانون
نام انگلیسی ماده Cyclohexanone
فرمول شیمیایی C۶H۱۰O
جرم مولی سیکلوهگزانون ۹۸٫۱۵ گرم بر مول
شکل ظاهری مایعی بی رنگ
چگالی ۰٫۹۴۷۸ گرم بر میلی لیتر
دمای ذوب ۱۶٫۴- درجه سلسیوس
دمای جوش ۱۵۵٫۶۶ درجه سلسیوس
سایر اسامی Cyclohexanone ،cyclohexyl ketone ،pimelic ketone
خواص فیزیکی و شیمیایی سیکلوهگزانون
لوزی آتش سیکلوهگزانون
لوزی آتش سیکلوهگزانون

کاربرد 

ریتاردر یا CYC دارای کاربردهای مختلفی است، که اصلی ترین و مهم ترین کاربرد سیکلوهگزانون، استفاده از آن در صنعت نایلون است. پیش از ۷۰ درصد کاپرولاکتام (caprolactam) از سیکلوهگزانون تولید می شود. ۳۰ درصد باقی مانده این ماده در صنایع زیر استفاده می شود.

*در صنعت رنگ

*در آفت کش ها

*در داروسازی

*در پلاستیک سازی

*به عنوان حد واسط در تولید نایلون، رنگ و لاک سلولزی

*به عنوان حلال در جوهر چاپ، چربی زدا، تمیز کردن ابریشم، آفت کش ها، پلاستیک و لاستیک ها

کاربرد سیکلوهگزانون در کشاورزی
کاربرد سیکلوهگزانون در کشاورزی

سیکلوهگزانون در تولید سیکلوهگزانون اکسیم

سیکلوهگزانون اکسیم، یکی دیگر از مهم ترین کاربردهای سیکلوهگزانون است. این فرآیند در اثر واکنش بکمن تولید می شود. از این رو، خواص و ویژگی های سیکلوهگزانون اکسیم در جدول زیر آورده شده است.

نام فارسی سیکلوهگزانون اکسیم
نام لاتین Cyclohexanone oxime
فرمول شیمیایی C6H11NO
جرم مولکولی ۱۱۳٫۱۶ گرم بر مول
شکل ظاهری جامد سفید رنگ
درصدخلوص ۹۹%
خواص و ویژگی های سیکلوهگزانون اکسیم

به طور کلی، این ماده به عنوان حدواسط جهت تولید کاپرولاکتام مورد استفاده قرار می گیرد.

خطرات سیکلوهگزانون

CYC، به عنوان یک ماده شیمیایی خطرناک شناخته شده است. زیرا این ماده به شدت اشتعال زا است و در صورت ایجاد جرقه بخارات آن منفجر می شود. سیکلو هگزانون ها به عنوان سوزش دهنده های غشا مخاطی شناخته شده هستند. از عوارض دیگر این ماده می توان به بی حالی اشاره کرد.

این ماده جزء دسته مواد شیمیایی خطرناک طبقه بندی می شود. CYC، بسیار اشتعال‌زا است و بخار آن نیز در صورت ایجاد جرقه منفجر می‌شود. بنابراین حلال سیکلوهگزانون باید تحت شرایط محافظت شده جهت جلوگیری از احتراق نگهداری شود. در صورت استنشاق، عوارضی مانند بی‌حالی و سوزش غشا در فرد ظاهر می شود. سایر عوارض این ماده عبارتند از :

*سرگیجه

*تهوع

*سردرد

*سوزش چشم و پوست

برای آشنایی بیشتر با خطرات این ماده می توانید مقاله خطرات سیکلوهگزانون را مطالعه بفرمائید.

حمل و نقل و نگهداری

از آن جا که سیکلوهگزانون به شدت قابل اشتعال است. از این رو مکان نگهداری آن، باید محافظت شده باشد. بنابراین CYC باید در مکان های با دستگاه تهویه مناسب، خشک و خنک و دور از منابع احتمالی جرقه و آتش نگهداری و ذخیره شود.

این ماده با قالب بسته بندی بشکه حمل می شود.

حمل و نقل سیکلوهگزانون
حمل و نقل سیکلوهگزانون


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *