کاربرد استون در لاک ناخن

استون (۲-پروپانون، دی متیل کتون، دی متیل فرمالدهید) ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در محیط یافت می ­شود و توسط صنایع نیز تولید می شود. مقادیر کم استون به طور طبیعی در بدن انسان به عنوان یک محصول جانبی متابولیسم ظاهر می ­شود. که کاربردهای مختلفی در زندگی روزمره ی ما دارد. در ادامه به بحث و بررسی کاربردهای استون خواهیم پرداخت.

استون چیست ؟

استون که با نام آیوپاک پروپانون شناخته شده است. مایعی بی رنگ، با بوی و طعم مشخص است. به راحتی در هوا تبخیر می شود. و به خوبی با آب مخلوط می شود. بیشتر استن تولید شده در ساخت مواد شیمیایی پلاستیک، الیاف و داروها مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد

استون، به طور عمده به عنوان یک واسطه ی شیمیایی در تولید مواد شیمیایی و حلال مورد استفاده قرار می گیرد. کاربردهای دی متیل کتون به صورت خلاصه در زیر آورده شده است.

  • ۴۰% از استن موجود در تولید متیل متاکریلات، اسید متاکریلیک و متاکریلات
  • ۲۰% به عنوان حلال (استن حلالی قطبی است به همین دلیل در بسیاری از واکنش های آلی در آزمایشگاه ها به عنوان حلال به کار برده می شود)
  • ۱۳ % از آن در تهیه ی بیسفنول A (از واکنش استون با فنول تولید می شود. و به عنوان ماده اولیه جهت تولید بسیاری از پلی اورتان ها و پلی کربنات ها کاربرد دارد)
  • ۱۰٪ از این ماده در تولید متیل ایزوبوتیل کتون و متیل ایزوبوتیل کاربینول
  • ۶٪، از این ماده در صنعت – پزشکی ،دارویی
  • ۵٪، از این ماده، در مصارف دیگر مورد استفاده قرار می­ گیرد.
  • ۶٪ باقی مانده صادر شده است. 

سایر کاربردهای استون عبارتند از : 

*در تولید رنگ و جوهر

*به عنوان پاک کننده رزین فایبرگلاس، اپوکسی و حذف کننده لکه

*در حمل و نقل و ذخیره سازی استیلن 

*در تهیه مواد منفجره 

*در تولید پوشش های حرارتی و پلیمری 

*به عنوان خشک کننده

در ادامه به بحث و بررسی آن ها خواهیم پرداخت. 

حتما خوانید : در مورد تولید استون بیشتر بدانید.

در مواد آرایشی

پروپانون الکل خاصی را دناتوره می کند و به عنوان افزودنی در محصولات آرایشی و کرم های پوستی به کار برده می شود. پروپانون، به عنوان یک ماده ی اصلی در بسیاری از محصولات پاک کننده های ناخن مورد استفاده قرار می گیرد. که قطعا تمامی خانم ها با این کاربرد آشنایی دارند. همچنین یکی دیگر از کاربردهای استون حلالیت آن است، به این معنی که می تواند موادی مانند رنگ و لاک را تجزیه یا حل کند. و موجب تسهیل پاک کنندگی آن ها شود. پروپانون را به یک پنبه یا پارچه یا پنبه آغشته کنید. پنبه های آغشته شده به این ماده به راحتی لاک ناخن را پاک می کند. این محصول علاوه بر پاک کنندگی ناخن در موارد دیگر همچون حذف کنندگی رنگ، حذف کننده خش های ساعت و به عنوان براق کننده ی کفش و… مورد استفاده قرار می گیرد. 

کاربرد استون در پاک کردن لاک ها
کاربرد استون به عنوان پاک کنندگی ناخن

نساجی

استن، به طور گسترده در صنعت نساجی به منظور حذف چسب، روغن و سایر مواد اضافی در الیاف ها مورد استفاده قرار می گیرد.

استون در نساجی
استون در نساجی

 در صنعت – پزشکی، دارویی

استون یک حلال آلی است، که در صنعت داروسازی به عنوان پر کننده، جهت تهیه چگالی و داروهای مایع استفاده می شود. استفاده از این ماده جهت اثر بخشی داروها مهم و ضروری است. 

حتما بخوانید : درخصوص تفاوت اتانول و استون بیشتر بدانید.

کاربرد استون در داروسازی
کاربرد استون در داروسازی

قیمت استون

جهت اطلاع از قیمت استون (استن) با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید و فروش استون

شرکت ما به صورت تخصصی، محصول استون (آیوپاک پروپانون) را از تمامی برندهای مطرح جهانی تهیه کرده است و توانایی عرضه و پشتیبانی آن را به تمامی نقاط ایران دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید و قیمت محصول با همکاران ما در واحد فروش در تماس باشید.

  تلفن دفتر فروش : ۳-۲۲۸۷۰۵۲۱-۰۲۱

 موبایل و واتساپ : ۰۹۱۲۶۵۴۲۳۱۴ – ۰۹۱۲۲۵۸۷۸۳۱ – ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

حتما بخوانید : در مورد  خواص شیمیایی و فیزیکی استون بیشتر بدانید.

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.