خانه » محصولات » متانول چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

متانول چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

متانول چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

متانول (به انگلیسی : methanol) به عنوان یک مایع نسبتاً فرار بی رنگ با بوی تند کمی شیرین مانند بوی الکل اتیلیک به نظر می رسد. کاملا با آب مخلوط می شود. بخارات آن کمی سنگین تر از هوا است. بنابراین ممکن است مقداری مسافت را تا منبع احتراق طی کنند و به عقب برگردند. هرگونه انباشته شدن بخار آن در فضاهای محدود ، همچون ساختمان ها یا فاضلاب ، ممکن است در صورت مشتعل شدن منفجر شود. برای ساخت مواد شیمیایی ، حذف آب از سوخت خودروها و هواپیماها ، به عنوان حلال برای رنگ و پلاستیک و به عنوان یک عنصر در طیف گسترده ای از محصولات استفاده می شود. در ادامه به معرفی بیشتر کاربرد متانول و توضیح بیشتر آن خواهیم پرداخت. همراه نگین تجارت شرق باشید و امیدوارم از ادامه این مطلب لذت ببرید.

 

فروش متانول – الکل اتیلیک

جهت اطلاع از نحوه فروش الکل اتیلیک ، ثبت سفارش و واردات ، با همکاران ما در واحد فروش مجموعه نگین تجارت شرق در تماس باشید.

تلفن نگین تجارت شرقتلفن : ۳-۲۲۸۷۰۵۲۱-۰۲۱

قیمت متانول – الکل اتیلیک

برای آگاهی از قیمت متا نول  با کارشناسان فروش نگین تجارت شرق در ارتباط باشید.

تلگرام نگین تجارت شرقموبایل و واتساپ : ۰۹۱۲۶۵۴۲۳۱۴ – ۰۹۱۲۲۵۸۷۸۳۱ – ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

خرید متانول – الکل چوب

خرید متانول ایرانی را به نگین تجارت شرق بسپارید.  جهت اطلاع از قیمت ، خرید و فروش الکل متانول (Methylol) تماس حاصل بفرمایید.

تلفن نگین تجارت شرقتلفن : ۳-۲۲۸۷۰۵۲۱-۰۲۱

تلگرام نگین تجارت شرقموبایل و واتساپ : ۰۹۱۲۶۵۴۲۳۱۴ – ۰۹۱۲۲۵۸۷۸۳۱ – ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

شماره تماس واحد فروش مجموعه نگین تجارت شرق

تلفن دفتر فروش                                           ۳-۲۲۸۷۰۵۲۱-۰۲۱

موبایل و واتساپ                                            ۰۹۱۲۶۵۴۲۳۱۴ – ۰۹۱۲۲۵۸۷۸۳۱ – ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

متانول چیست ؟

متانول (CH3OH) ، با نام متیل الکل ، الکل چوب ، یکی از ساده ترین ترکیبات آلی به نام الکل است که از یک گروه متیل (CH3) مرتبط با یک گروه هیدروکسی (OH) تشکیل شده است. این ترکیب در گذشته ، از تقطیر مخرب چوب تولید می شد. روش مدرن تهیه متانول بر اساس ترکیب مستقیم گاز مونوکسید کربن و هیدروژن در حضور کاتالیزور است. به طور فزاینده ای، گاز سنتز، مخلوطی از هیدروژن و مونوکسید کربن مشتق شده از زیست توده ، جهت تولید آن استفاده می شود.

متانول مایعی بی رنگ است که در دمای 64.96 درجه سانتی گراد (148.93 درجه فارنهایت) می جوشد و در دمای 93.9- درجه سانتی گراد (137- درجه فارنهایت) جامد می شود. با هوا مخلوط های انفجاری تشکیل می دهد و با شعله غیر نورانی می سوزد. کاملاً در آب قابل اختلاط است و دارای بویی مشابه الکل اتیلیک ، مسموم کننده مشروبات الکلی می باشد ، اما سم خطرناکی است. بسیاری از موارد کوری یا مرگ ناشی از نوشیدن مخلوط های حاوی آن بوده است.

متانول چیست

در مورد کاربرد متانول بیشتر بدانید ؟

متانول خالص یک ماده مهم در سنتز شیمیایی است. مشتقات آن در مقادیر زیادی برای ساخت تعداد زیادی از ترکیبات ، از جمله بسیاری از مواد رنگ زای مصنوعی مهم ، رزین ها ، مواد دارویی و عطر استفاده می شود. مقادیر زیادی از آن به دی متیلانیلین برای مواد رنگ زا  و برای رزین های مصنوعی به فرمالدئید تبدیل می شود. سایر کاربردهای متانول شامل موارد زیر می باشد.

  • در ضدیخ های خودرو ، در سوخت موشک و به عنوان یک حلال عمومی استفاده می شود.
  • یک جایگزین بالقوه مهم برای بنزین در وسایل نقلیه خودرویی است. زیرا ، یک سوخت با اکتان بالا و سوخت پاک است.
  • متانول به دست آمده از چوب عمدتاً برای تبدیل الکل اتیلیک صنعتی برای نوشیدن نامناسب استفاده می شود.
  • در تصفیه خانه های فاضلاب : افزودن به آب فاضلاب موجب تامین منبع غذایی باکتری های ضد عفونی کننده می شود.
  • به عنوان عامل تعیین کننده در “الکتروفورز ژل پلی آکریل آمید” به کار برده می شود.
  • در پیل های سوختی استفاده می شود.
  • به عنوان پیش ماده در تهیه مواد اولیه همچون اسید استیک به کار برده می شود.
  • یکی از عناصر پاک کننده رنگ و لاک استفاده می شود.

متانول در درجه اول از زغال سنگ و گاز طبیعی اضافی تولید می شود و برای تولید متیل بوتیل اتر سوم (MTBE)، اسید استیک و فرمالدئید استفاده می شود. این ماده کاربردهای کلی حلال و ضد یخ دارد و می تواند برای سوخت موتورهای احتراق داخلی استفاده شود، اگرچه معمولاً با بنزین ترکیب می شود.

فرمالدئید در محصولات چوبی فشرده، ضدعفونی کننده ها و چسب ها استفاده می شود. همچنین برای ساخت مواد شیمیایی برای ساخت و ساز ، خودرو ، مراقبت های بهداشتی و محصولات مصرفی و کاربردها استفاده می شود. منطقه آسیا و اقیانوسیه بیش از 60 درصد مصرف جهانی را به خود اختصاص داده است.

کاربرد متانول در ضدیخ

به عنوان ضد یخ برای رادیاتورهای خودرو، جزء بنزین (به عنوان یک عامل ضد یخ و تقویت کننده اکتان) و به عنوان سوخت برای اجاق های پیک نیک استفاده می شود.

خواص شیمیایی منحصر بفرد متانول باعث کاهش نقطه انجماد پایه آب می شود و نقطه جوش آن را افزایش می دهد. این خاصیت موجب استفاده آن در ضدیخ ها شده است.

کاربرد متانول به عنوان حلال شیمیایی

متانول در درجه اول به عنوان یک حلال صنعتی برای جوهر، رزین، چسب ، رنگ و در تهیه و ساخت فراورده های دارویی

استفاده می شود.

به عنوان یک حلال در ساخت کلسترول، استرپتومایسین، ویتامین ها، هورمون ها و سایر داروها استفاده می شود.

کاربرد متانول به عنوان سوخت

می توان این ترکیب را با بنزین مخلوط کرد ، مخلوط آن با بنزین ، موجب کاهش آلاینده های حاصل از آن نسبت به بنزین معمولی می شود. علاوه بر این ، این سوخت یک نوع منبع تجدید پذیر است.

به عنوان سوخت جایگزین موتور استفاده می شود.

کاربرد متانول به عنوان سوخت

متانول به عنوان سوخت و ساز غذا

الکل چوب ، به طور طبیعی در غذاهایی همچون میوه و سبزیجات وجود دارد. این الکل می تواند در سیستم گوارش ما تولید شود ، و موجب سوخت ساز بهتر غذا شود.

یخ زدایی شیشه های جلو اتومبیل

البته این کاربرد ، ممنوع شده است ، زیرا برای انسان خطرناک می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

به این نوشته امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *