ضد یخ بر پایه اتیلن گلیکول

ضد یخ بر پایه اتیلن گلیکول

ضد یخ و خنک کننده چیست؟ برخی از مواد معروف، به منظور کاهش نقطه انجماد و افزایش نقطه جوش به آب و ضد یخ اضافه می شوند. محلول ضد یخ در هوای سرد به منظور کاهش نقطه انجماد مورد استفاده قرار می گیرد. نقطه انجماد، نقطه جوش و نقطه ذوب، تمامی این موارد، به مقدار و خلوص مواد محلول بستگی دارند. ضد یخ بر پایه مونو اتیلن گلیکول (MEG)، کلرید کلسیم، متانول و اتانول در بازار موجود است. جهت اطلاع از قیمت ضد یخ بر پایه اتیلن گلیکول تماس بگیرید.


💡 فهرست مطالب


ضد یخ بر پایه اتیلن گلیکول چیست ؟ 

اتیلن گلیکول (EG)، در سیستم های سرمایش و گرمایش استفاده می شود. به عنوان مثال، قالب گیری تزریقی، اتوکلاو، خنک کننده ترانسفورماتور و ….

محلول‌های اتیلن گلیکول دارای ویژگی‌های انتقال حرارت خوبی هستند. و چسبناک‌تر از محلول‌های پروپیلن گلیکول هستند. اما، به عنوان مواد سمی طبقه‌بندی می‌شوند.

ضد یخ بر پایه اتیلن گلیکول

کاربرد ضد یخ بر پایه اتیلن گلیکول

  • در تجهیزات میکانیکی استفاده می شوند.
  • به منظور، ممانعت از یخ زدن مایعات انتقال حرارت استفاده می شود.
  • ضد یخ برای فراخوانی مایعاتی که موتور را به طور خودکار خنک می کنند، استفاده می شود.
  • در سیستم های خنک کننده، تهویه مطبوع، نیروگاه های خورشیدی و بسیاری از بخش های دیگر استفاده می شوند.

تفاوت بین ضد یخ و خنک کننده چیست؟

خنک کننده مایعی است که افزایش شدید دمای داخل موتور (سیستم) را کنترل می کند. گرما را به دستگاه دیگری منتقل می کند. به عبارت دیگر مایع خنک کننده مایعی است که به موتور کمک می کند تا در دمای مناسب کار کند. علاوه بر این، گرما را از موتور به رادیاتور منتقل می کند.

ضد یخ مخلوطی از مونواتیلن گلیکول، آب (معمولاً با نسبت مساوی 50 به 50) و برخی افزودنی های شیمیایی است.

یک خنک کننده با کیفیت خوب باید مقاوم در برابر حرارت، از نظر شیمیایی خنثی با ویسکوزیته کم باشد.

عملکرد سیستم خنک کننده خودرو :

نقش سیستم خنک کننده کنترل دمای موتور در هر شرایط آب و هوایی است. مایع خنک کننده باید مایع خالصی باشد که در دماهای پایین منهای 0 درجه سانتیگراد مقاومت کند. همچنین نباید در دمای بالای 100 درجه سانتیگراد بجوشد. مایع خنک کننده همچنین باید دارای ویژگی ضد خوردگی برای محافظت از قسمت های پوشش دهنده موتور باشد.

آیا خنک کننده و ضد یخ یکسان هستند ؟

محصول با برچسب Coolant مخلوطی آماده برای محلول ضد یخ و آب است. این محصول، مستقیما به سیستم خنک کننده اضافه می شود. اما، محصول با برچسب ضدیخ مایع غلیظی است که باید قبل از افزودن به سیستم خنک کننده با آب و سایر مواد شیمیایی رقیق شود.

خنک کننده ها و ضد یخ ها، تقریباً مشخصات مشابهی دارند. اما، ضدیخ باید در برابر سرما و یخ زدگی مقاومت بیشتری داشته باشد.

حدود 60 درصد خرابی ها و مشکلات موتورها می تواند مربوط به سیستم خنک کننده باشد. محصولات ضد یخ برای عملکرد صحیح موتورها حیاتی هستند. ضد یخ و خنک کننده باید ویژگی های زیر را داشته باشد.

  • ضد یخ
  • ضد رسوب
  • سازگار با آب سخت
  • این ماده، با پلاستیک و الاستومر به کار رفته در موتور ساگازی دارد.
  • تولید کف کمتر

رایج ترین خنک کننده آب است. آب دارای مقاومت حرارتی بالا، مقرون به صرفه و مناسب برای انتقال حرارت است. همیشه، آب با سایر افزودنی های شیمیایی استفاده می شود. یکی از معروف ترین ضدیخ های شیمیایی مونو اتیلن گلیکول است. آب بهترین مایع جهت انتقال حرارت است. MEG، به عنوان ضدیخ استفاده می شود.

جایگزین مونواتیلن گلیکول

پروپیلن گلیکول، به عنوان جایگزین برای MEG شناخته می شود. زیرا، سمیت آن نسبت به اتیلن گلایکول کمتر است. اما از آنجایی که عملکرد آن پایین است، و به شدت گران قیمت است. تولیدکنندگان ترجیح می دهند از مونو اتیلن گلیکول استفاده کنند.

مخلوط آب و مونو اتیلن گلیکول (با نسبت 50 به 50) از یخ زدگی در دمای منفی 36 درجه سانتیگراد جلوگیری می کند. اما مخلوط آب و پروپیلن گلیکول از یخ زدگی تا منفی 32.2 درجه سانتیگراد جلوگیری می کند.

محلول های ضد یخ بسته به مواد آنها در رنگ های سبز، آبی و خنثی موجود است. رایج ترین و محبوب ترین ضد یخ سبز است که شامل فسفات / بی کرومات / نیتریت مخلوط با مواد اصلی است.

ضدیخ سبز باید به طور منظم هر 2 سال یک بار یا استفاده از ماشین 50000 کیلومتر تعویض شود.

سخن آخر 

ضدیخ یک کنسانتره خنک کننده موتور مبتنی بر اتیلن گلیکول است. این ماده، برای عملکرد بهینه در کاربردهای موتورهای دیزلی سنگین فرموله می شود. اما، به همان اندازه برای استفاده های سبک مناسب است.

از فنآوری بازدارنده استفاده می کند و فاقد فسفات و آمین است. طبقه بندی BTC نوع 3EN بازدارنده های موجود در ضد یخ شامل اسیدهای آلی در ترکیب با بورات، سیلیکات و نیتریت هستند، که به دلیل توانایی خود در ارائه محافظت عالی در کاربردهای سنگین به ویژه در جاهایی که پتانسیل وقوع خوردگی فرسایش حفره ای وجود دارد، به خوبی شناخته شده هستند. ضدیخ از فناوری تثبیت کننده سیلیکات پیچیده برای از بین بردن پتانسیل تشکیل ژل سیلیکات استفاده می کند.

ضد یخ بر پایه اتیلن گلیکول

 

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *