خانه » مقالات » نحوه تشخیص ضد یخ روغنی و اسیدی

نحوه تشخیص ضد یخ روغنی و اسیدی

نحوه تشخیص ضد یخ روغنی و اسیدی
نحوه تشخیص ضد یخ روغنی و اسیدی ؟ 
ضدیخ نقش مهم و کاربردی را در موتورهای خودرو برعهده دارد. فقدان آن می تواند بر ماشین مشکل ساز شود. این ترکیب، از یخ زدن خودرو در فصل سرما و زمستان جلوگیری می کند. در هوای گرم یا تابستان هم، مانع بخار شدن آب یا رسیدن آن به نقطه جوش، می شود. این ماده رنگی به دو صورت اسیدی و روغنی در بازار موجود است. اما سوالی که پیش می آید این است که از کجا بفهمیم ضد یخ روغنی است یا اسیدی؟ است. کدام نوع بهتر است و … در این مطلب صرفا به مطالعه این موضوع پرداخته شده است. 
ضد یخ‌های موجود در بازار بر پایه‌های روغنی و اسیدی ساخته می‌شود. اما هنگام انتخاب ضد یخ، از کجا بفهمیم ضد یخ روغنی است یا اسیدی؟ اصلا کدام یک از این دو نوع برای خودرو بهتر هستند؟ در این مقاله قصد داریم در این خصوص صحبت کنیم.

نحوه عملکرد ضد یخ

این ترکیب، مانع انجماد و تبخیر آب موجود در رادیاتور می شود. این عمل کارکرد بهینه موتور را در پی دارد.
  • از زنگ زدگی خودرو جلوگیری می کند.
  • از رسوب گیری جلوگیری می کند.

دقت داشته باشید نمی توانید آب را جایگزین آن کنید. زیرا استفاده از آب بعد از گذشت مدت زمانی موجی ساییدگی و فرشایش خودرو می شود.

نحوه تشخیص ضد یخ روغنی و اسیدی

دقت داشته باشید که ضد یخی که در ابتدا ماهیت روغنی دارد. با گذشت زمان، ماهیت خود را از دست می دهد و اسیدی می شود. زمانی که ضدیخ روغنی به اسیدی تبدیل شود، می تواند بر روی قطعات تاثیر بگذارد و آن ها را فرسوده کند. تمامی این موارد موجب، کاهش مقاومت ضدیخ می شود. علاوه بر آن، نمی تواند به درستی وظیفه خود را در برابر سرما و گرما انجام دهد.

از آن جا که، با گذشت زمان رنگ ضدیخ تغییر می کند، بنابراین تشخیص ماهیت ضدیخ کاری دشوار است. شما می توانید جهت تشخیص آن از تعمیرکاران خودرو کمک بگیرید. تعمیر کاران اتومبیل با ترجمه کاری خود می توانند، در انتخاب نوع ضد یخ و نحوه تشخیص آن به شما کمک کنند.

زمان تعویض ضد یخ

هر 100 هزار مایل، یکبار ضد یخ اتومبیل خود را تعویض نمایید. البته دقت کنید، که بعد از این زمان نیز، ماشین کار می کند. اما، بنا به دلایل ذکر شده، به قطعات خودرو آسیب می رساند، که خود هزینه های بالایی را در پی دارد.

انواع ضد یخ

  • ضدیخ بر پایه الکل
  • ضدیخ بر پایه روغن ( این نوع ضد یخ بیشتر در ایران استفاده می شود.)

برخی افراد ترجیح می دهد که از ضد یخ های بر پایه الکل استفاده کنند. زیرا این دسته از ضدیخ عمر طولانی نزدیک به 3 سال دارند. این طول عمر مفید، برای ضد یخ روغنی نصف این مدت زمان است.

استفاده همزمان ضد یخ روغنی و اسیدی

از ترکیب دو ضد یخ با یکدیگر اجتناب کنید. واکنش شیمیایی در اثر ترکیب این ماده، با یکدیگر صورت می گیرد. که باعث کند شدن ضدیخ و در نهایت سد کردن مسیر عبور مایعات را در پی دارد. البته بعد از یک مدت اتومبیل، آسیب می بیند.

استفاده الکل به جای ضدیخ

شما می توانید در فصل زمستان، در صورت عدم دسترسی به ضد یخ، از الکل به طور موقت استفاده کنید. دقت داشته باشید، که الکل در فصل گرما، نمی تواند مانع جوشیدن آب شود. البته ، استفاده از آن، موجب تشکیل رسوب در رادیاتور می شود.

ضدیخ قرمز یا سبز ! کدام را انتخاب می کنید ؟

مواد تشکیل دهنده هر دو ضد یخ متفاوت است. (سبز : ترکیبات آلی – قرمز : ترکیبات اسیدی)

ضد یخ قرمز بر پایه الکل ساخته شده است. و موجب رسوب در رادیاتور نمی شود.

با توجه به موارد ذکر شده، ضد یخ قرمز مناسب است.

ضد یخ روغنی یا اسیدی ؟ کدام را انتخاب می کنید ؟

ضد یخ‌های روغنی نسبت به ضد یخ‌های اسیدی، آسیب کمتری را به موتور وارد می کنند. زیرا، ضد یخ های اسیدی بعد از گذشت زمان، باعث خوردگی قطعات موتور می شوند. سایر مزیت های ضد یخ های روغنی عبارتند از :

  • هزینه کم
  • افزایش کارآیی موتور

 

 

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *