زاج سفید- نگین تجارت شرق

زاج سفید (به انگلیسی : white alum) با اسامی ضمه، زمه، سولفات آلومینیوم و آلوم شناخته شده است. این ماده، با فرمول شیمیایی Al2(SO4)3، به صورت جامد کریستالی سفید رنگ، شفاف با بو و طعمی ملایم و شیرین در محیط مشاهده می شود. آلوم کاربرد زیادی در تصفیه آب های آشامیدنی و فاضلاب ها، تولید کاغذ و عامل کف کننده در کپسول های آتش نشانی دارد.

زاج بلوری شکل و در اثر تاثیر مواد معدنی به رنگ های مختلف مشاهده می شود. شما می توانید این ماده را به صورت پودری از بازار تهیه کنید.

دسترسی سریع

سولفات آلومینیوم چیست ؟

سولفات آلومینیوم نمکی با فرمول Al2(SO4)3 است. این ماده در آب محلول است و عمدتاً به عنوان یک عامل انعقاد (تشویق کننده برخورد ذرات با خنثی کردن بار) در تصفیه آب آشامیدنی و تصفیه خانه های فاضلاب و همچنین در تولید کاغذ استفاده می شود.

شکل بی آب آن، به طور طبیعی به عنوان یک میلوشویچ معدنی کمیاب، به عنوان مثال در محیط های آتشفشانی و در زباله های سوزاندن زباله های معدن زغال سنگ یافت می شود. سولفات آلومینیوم به ندرت به عنوان نمک بی آب دیده می شود. تعدادی هیدرات مختلف را تشکیل می دهد که هگزا هیدرات Al2(SO4)3·16H2O و اکتادک هیدرات Al2(SO4)3·18H2O رایج ترین آنها هستند. هپتا دکا هیدرات، که فرمول آن را می توان به صورت [Al(H2O)6]2(SO4)3·5H2O نوشت، به طور طبیعی به عنوان آلونوژن معدنی وجود دارد.

سولفات آلومینیوم را گاهی در صنایع خاصی آلوم یا زاج کاغذ ساز می نامند. با این حال، نام “زاج” بیشتر و به درستی برای هر نمک سولفات دوگانه با فرمول عمومی XAl (SO) استفاده می شود.

 نحوه تولید زاج سفید

 • زاج سفید، از افزودن آلومینیوم هیدروکسید با اسید سولفوریک در آزمایشگاه تولید می شود. واکنش زیر را مشاهده کنید.

2Al(OH)3+3H2SO4→Al2(SO4)3+6H2O

 • در اثر حرارت دادن فلز آلومینیوم در محلول اسید سولفوریک ساخته می شود. بعد از تبخیر محلول بدست آمده و متبلور شدن آن این ماده ساخته می شود. واکنش زیر را مشاهده بفرمایید.

2Al+3H2SO4→Al(SO4)3+3H2

از آلوم شیست

شیست های آلوم که در ساخت سولفات آلومینیوم استفاده می شوند. مخلوطی از پیریت آهن، سیلیکات آلومینیوم و مواد مختلف قیری هستند و در بایرن بالایی، بوهمیا، بلژیک و اسکاتلند یافت می شوند. اینها یا برشته می شوند یا در معرض هوازدگی هوا هستند. در فرآیند برشته کردن، اسید سولفوریک تشکیل می‌شود و روی خاک رس عمل می‌کند. سولفات آلومینیوم را تشکیل می‌دهد. شرایط مشابهی در هنگام هوازدگی ایجاد می‌شود. اکنون جرم به طور سیستماتیک با آب استخراج می شود و محلولی از سولفات آلومینیوم با وزن مخصوص 1.16 تهیه می شود. این محلول برای مدتی باقی می ماند (برای اینکه سولفات کلسیم و سولفات پایه آهن (III) جدا شوند) و سپس تا زمانی که سولفات آهن (II) در هنگام خنک شدن متبلور شود تبخیر می شود. سپس آن را کشیده و تبخیر می کنند تا به وزن مخصوص 1.40 برسد. اکنون اجازه داده شده تا مدتی بماند و از هر رسوبی خارج شود.

موارد استفاده و کاربردهای زاج سفید

مهم ترین و اصلیترین کاربردهای آلوم شامل موارد زیر می شود.

 • تصفیه آب آشامیدنی (جهت شفاف سازی و حذف ذرات موجود در آب مورد استفاده قرار می گیرد.)
 • صنایع غذایی (به عنوان قوام دهنده و باکتری کش استفاده می شود.)
 • تهیه و تولید کاغذ (جهت افزایش قدرت جذب کاغذ استفاده می شود.)
 • در دباغی چرم (به عنوان تثبیت کننده رنگ استفاده می شود.)
 • ساخت نمک های آلومینیومی
 • تهیه صابون
 • لوازم آرایشی
 • دئودورانت
 • در عایق رطوبتی بتن کاربرد دارد.
 • به عنوان آفت کش در صنعت کشاورزی استفاده می شود.
 • صنعت داروسازی (در درمان زخم، محصولات پوستی جهت مهار باکتری و جلوگیری از ترشحات کاربرد دارد.)

استفاده در طب

 • بدن : جهت رفع بوی بد بدن استفاده می شود.
 • دندان : جهت رفع دندان درد استفاده می شود.
 • رحم : جهت بهبود عفونت و رفع ترشحات رحم استفاده می شود.
 • گوش : جهت رفع عفونت گوش استفاده می شود.

کاربرد زاج سفید در خیار شور

جهت سالم و سبز ماندن خیار شور در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

زاج سفید بر روی پوست

این ماده، به علت خاصیت ضد باکتری جهت کاهش بوی نامطبوع در تهیه دئودورانت استفاده می شوند. از جمله اثرات آلوم بر پوست شامل موارد زیر می شود.

 • سفت شدن پوست
 • انقباض بافت های بدن

 در سلامتی

این ترکیب، در تصفیه آب های آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرد. این عامل موجب نگرانی اکثر افراد شده است. اما لازم است که بدانید این ترکیب، اثرات زیان باری بر روی انسان ندارد. نتایج حاصل از تحقیقات حاکی از آن است که تنها بین 0.4 الی 1 درصد از آلومینیوم مصرفی ما از طریق آب شهری تامین می شود. سایر آن از طریق سایر منابع مانند واکسن تولید می شود.

خطرات و عوارض قرار گیری در معرض زاج سفید

زاج سفید، به شدت برای فلزات خورنده است. عوارض مصرف آن عبارتند از :

استنشاق : تحریک بینی و گلو

خوردن : تحریک معده، حالت تهوع و استفراغ

سخن آخر

سولفات آلومینیوم با عنوان زاج سفید شناخته شده است. به صورت ترکیبی کریستال سفید رنگ با طعمی شیرین و ملایم در محیط مشاهده می شود. به طور گسترده در صنایع مختلف مانند تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی می توان نتیجه گرفت که این ماده برای انسان خطرناک نیست.

سوالات متداول

سولفات آلومینیوم برای چه مواردی استفاده می شود؟

سولفات آلومینیوم (Al2 (SO4)3) یک ترکیب شیمیایی است که در آب محلول است. این ترکیب عمدتاً به عنوان منعقد کننده در طی فرآیند تصفیه آب، تصفیه فاضلاب و تولید کاغذ استفاده می شود.

آیا سولفات آلومینیوم برای انسان سمی است؟

سولفات آلومینیوم نسبتاً غیر سمی است، با LD50 خوراکی حاد و مزمن هر دو بیشتر از 5000 میلی گرم بر کیلوگرم. با این حال، زاج همچنان می تواند باعث تحریک، سوختگی و مشکلات تنفسی شود. در صورت استنشاق، ممکن است باعث سردرد، حالت تهوع و تحریکات تنفسی می شود.

 

5/5 - (1 امتیاز)

1 دیدگاه دربارهٔ «زاج سفید همان سولفات آلومینیوم است ؟»

 1. فرزانه غلامی

  بسیار عالی بود
  چون من درس تهیه سالاد ابگوجه برای هر کیلدو گرم یک گرم استفاده می کنم نگران بودم ولی با توجه به مطالب فوق
  مقدارمورد مصرف برای انیان بی خطر میشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *