اتیل کلراید

اتیل کلراید که با نام کلرواتان نیز شناخته می شود، یک عضو ساده و نسبتا غیر سمی از خانواده کلرواتان است. می توان آن را به عنوان یک مولکول اتان توصیف کرد که در آن یکی از اتم های هیدروژن با یک اتم کلر جایگزین شده است. در دمای اتاق و فشار اتمسفر، به صورت گاز بی رنگی وجود دارد که در دمای پایین 12 درجه سانتیگراد می جوشد.

کلرواتان، به سهولت آتش می گیرد. و در گذشته در بنزین سرب دار استفاده می شده است. اما، به دلیل نگرانی های زیست محیطی، تولید این نوع سوخت در چند وقت اخیر به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

💡 فهرست مطالب

خواص آن

خواص فیزیکی-شیمیایی
جرم مولکولی64.51 g/mol
فرمول شیمیاییC2H5Cl
حالت فیزیکیگاز بی رنگ با بوی تند اتری
نام لاتینethyl-chloride
سایر اسامیکلرواتان
نقطه جوش12.5 درجه سانتی گراد
نقطه انجماد138- درجه سانتی گراد

موارد استفاده از اتیل کلراید

 • در پزشکی
  • ساخت اتیل سلولز 
  • استایرن 
  • استفاده به عنوان حلال
  • مبرد (خنک کننده)
  • ساخت رنگدانه
  • تولید مواد شیمیایی 
  • تترا اتیل سرب (افزودنی بنزین) 

در پزشکی

اتیل کلراید در پزشکی به عنوان یک بی حس کننده موضعی برای جلوگیری از درد ناشی از تزریق و جراحی های جزئی استفاده می شود. به دلیل خواص بیهوشی و نقطه جوش کم، معمولاً به صورت اسپری فرموله می شود که در تماس با پوست به صورت گاز آزاد می شود. این کار استفاده از آن را آسان می کند. و  می تواند امکان شروع سریع بیهوشی را فراهم کند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که استفاده از اتیل کلرید به عنوان یک بی حس کننده موضعی در سال های اخیر، به دلیل توسعه جایگزین های ایمن تر و موثرتر کاهش یافته است.

طریقه استفاده از اسپری اتیل کلراید را می دانید ؟

اتیل کلراید یک بی حس کننده موضعی قوی است که فقط باید به صورت موضعی روی پوست دست نخورده توسط متخصصان پزشکی آموزش دیده استفاده شود. نباید روی پوست یا غشاهای مخاطی زخمی مانند غشاهای داخل دهان یا بینی استفاده شود. علاوه بر این، اسپری اتیل کلراید را نباید به داخل چشم اسپری یا استنشاق کرد. زیرا، ممکن است باعث مشکلات جدی سلامتی شود. هنگام استفاده از این دارو،رعایت دقیق دستورالعمل های ارائه دهنده، بسیار مهم است.

 نکاتی که قبل از استفاده از اتیل کلراید به عنوان بی حس کننده موضعی باید بدانید ؟
 • ابتدا محل تزریق یا ناحیه جراحی را قبل از استفاده از اسپری اتیل کلراید، ضدعفونی کنید.
 •  وازلین یا مانع مناسب دیگری را می توان روی پوست اطراف اعمال کرد. تا از بدن در برابر هرگونه اسپری بیش از حد یا تماس تصادفی با ماده بی حس کننده محافظت شود.
 • هنگام استفاده از اسپری اتیل کلراید، ظرف را باید در فاصله 23 تا 8 سانتی متری از پوست نگه دارید. تا از پوشش مناسب و جلوگیری از استفاده بیش از حد جلوگیری شود.
 • در صورت استفاده از یک بطری اتیل کلرید، در حین استفاده نباید آن را وارونه نگه داشت.
 • اسپری را باید به مدت 3-7 ثانیه اعمال کرد.
 • در صورت استفاده از قوطی آئروسل، باید آن را صاف نگه دارید و به مدت 4-10 ثانیه اسپری کنید.

این مراحل به اطمینان از استفاده ایمن و موثر از اتیل کلرید به عنوان یک بی حس کننده موضعی کمک می کند.

 • هنگام استفاده از اتیل کلراید به عنوان بی حس کننده موضعی، اسپری باید تا زمانی که پوست سفید شود، استفاده شود که نشان دهنده تأثیر بی حس کننده است. مهم است که قبل از یخ زدن پوست، اسپری را متوقف کنید، زیرا ممکن است باعث آسیب بافتی شود.
 • اثر بی حس کنندگی اتیل کلراید به طور معمول تنها چند ثانیه تا یک دقیقه طول می کشد. بنابراین هر گونه عمل مورد نظر روی پوست باید به سرعت انجام شود، در حالی که ناحیه هنوز بی حس است.

خطرات

قرار گرفتن در معرض سطوح بالای اتیل کلرید می تواند باعث طیف وسیعی از علائم، از جمله احساس سوزش موقت، سرگیجه، عدم هماهنگی عضلات و حتی بیهوشی شود.

استنشاق مقادیر زیاد اتیل کلرید می تواند خطرناک باشد. و باعث مشکلات سلامتی جدی از جمله ناراحتی تنفسی، ایست قلبی و حتی مرگ شود.

گزارش‌هایی مبنی بر مرگ تصادفی مرتبط با استفاده از اتیل کلراید در حین جراحی بزرگ گزارش شده است. این موضوع، اهمیت مراقبت دقیق و استفاده صحیح از این ترکیب را در روش‌های پزشکی نشان می‌دهد.

با این حال، مطالعات حیواناتی مانند موش نشان داده است که اتیل کلرید سمیت نسبتاً کمی دارد. توجه به این نکته مهم است که مطالعات حیوانی ممکن است همیشه به طور دقیق اثرات یک ماده را بر انسان پیش بینی نکند و همیشه باید در استفاده از هر ماده، مضر احتیاط کرد.

نکات ایمنی

اتیل کلرید بسیار قابل اشتعال است و بنابراین نباید در نزدیکی شعله، جرقه یا اجزای الکتریکی که می تواند باعث آتش سوزی شود، نگهداری و استفاده شود. مهم است که آن را از منابع گرما و سایر منابع احتراق دور نگه دارید. علاوه بر این، باید در مکانی خنک، خشک و دارای تهویه مناسب، دور از نور مستقیم خورشید و منابع گرما نگهداری شود. نگهداری و جابجایی مناسب اتیل کلرید برای اطمینان از استفاده ایمن آن و جلوگیری از حوادث بسیار مهم است.

سخن آخر

اتیل کلرید معمولاً به عنوان یک بی حس کننده موضعی ملایم برای بی حس کردن پوست قبل از اقدامات پزشکی مانند سوراخ کردن گوش و بیوپسی پوست استفاده می شود. همچنین در درمان آسیب های ورزشی کاربرد دارد.

کلرواتان، علاوه بر استفاده به عنوان بی حس کننده موضعی و در درمان آسیب های ورزشی، کاربردهای دیگری نیز دارد. از آن در تولید سلولز، رنگ، دارو و سایر محصولات دارویی استفاده می شود. علاوه بر این، کلرواتان به عنوان حلال و مبرد در فرآیندهای مختلف صنعتی کاربرد دارد.

محصولات مرتبط

متیلن کلراید 

پرسش-پاسخ

فرمول اتیل کلراید چیست؟

CH3CH2Cl

آیا اتیل کلرید مایع است؟

اتیل کلراید گازی با بوی قوی اتر مانند است که ممکن است به صورت مایع سرد وجود داشته باشد

به این نوشته امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *