متیلن کلراید

متیلن کلراید یا دی کلرومتان (Dichloromethane)، که معمولاً با اسامی متیلن کلرید، متیلن دی کلراید، حلال متیلن، گاز متیلن و مخفف DCM نیز شناخته شده و معروف است. یک هیدروکربن کلردار با بوی کمی شیرین است. هیدروکربن های کلردار مانند متیلن کلرید یا دی کلرومتان، گروهی از مواد شیمیایی هستند که به عنوان حلال جهت تمیز کردن به کار برده می شوند. در ادامه به توضیح این محصول و خواص آن خواهیم پرداخت. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد “متیلن کلراید چیست ؟” همراه مجموعه نگین تجارت شرق باشید.

متیلن کلراید

متیلن کلراید یا دی­ کلرومتان، مایعی فرار، بی­ رنگ با بویی شیرین است. این ماده به حلالیت بالا شهرت دارد. نقطه جوش متیلن کلراید ۳۹٫۸oC بوده و دانسیته بخار آن حدود سه برابر هوا است. دی کلرومتان با وجود این­ که با آب امتزاج ­پذیر نیست، ولی قطبی بوده و با حلال­ های آلی بسیاری امتزاج­ پذیر است. این ماده ی تجاری، طبق مقررات بین ­المللی منبع دود یا ماده مضر برای لایه اوزون به شمار نمی آید. زیرا طبق مصوبات سازمان انرژی آمریکا، زمان عمر دی کلرومتان بسیار کوتاه است، به طوری که دی کلرومتان، قبل از رسیدن به لایه اوزون تجزیه می­ شود.

متیلن کلراید حلال ایده ­آلی برای انواع فرآیندهای صنعتی محسوب می­ شود. این ماده در فرآیندهای مختلف و در صنایع بسیاری همچون رنگ ­زدایی، داروسازی، تولید مواد رنگ ­زدا، تمیز کردن فلزات، چسپ ها، تولید فوم پلی­ یورتان، تولید رزین پلی­ کربنات و توزیع و فرمولاسیون حلال مورد استفاده قرار می­ گیرد. منابع طبیعی متیلن کلراید شامل منابع اقیانوسی، ماکروجلبک ­ها و آتش­فشان­ ها هستند. با ­این­ حال بیشتر دی­ کلرومتان یافته شده در محیط­ زیست نتیجه نشرهای صنعتی است.

 متیلن کلرید دارای ویژگی ها و خواص منحصر به فرد می باشد، از جمله خواص منحصر به فرد این ماده می­ توان به موارد زیر اشاره نمود :

*به راحتی به سطح نفوذ می ­کند و منجر ورم سطح اضافی می ­شود و در نهایت منجربه حذف رنگ­ های اضافی سطح می ­شود.

*حلالیت بالا و اشتغال پذیری کم این محصول باعث می­ شود که سطح فلز یا چوب دچار آسیب نشود.  

*مقرون و به صرفه بودن (قیمت نسبتاً پایین)

ساختار شیمیایی

ساختار شیمیایی Dichloromethane بسیار ساده است. دی کلرومتان، یکی از ساده ترین هیدروکربن های کلر دار شده است، که از جایگزین شدن دو اتم کلر به جای اتم هیدروژن بر روی مولکول متان بدست می آید. این ماده تجاری، یکی از اعضاء خانواده حلال ­های شیمیایی هالوژنی محسوب می ­شود. علت این امر وجود عناصر گروه هالوژن (این گروه شامل کلر، برم و…) است.

ساختار شیمیایی متیلن کلراید

خواص فیزیکی و شیمیایی

متیلن کلراید،در دماهای بالا غیر قابل احتراق است. ولی این ماده در اثر حرارت، بخارهای سمی کلرید از خود منتشر می کند.

جالب است که بدانید، که این ماده حلال قطبی است. ولی، با آب مخلوط نمی شود. در اکثر حلال ­های آلی مانند اتانول، اتر، فنل ها، آلدئیدها و کتون­ ها محلول می ­باشد و با بسیاری از حلال ­های آلی متفاوت است.

دی کلرومتان در آب، الکل، فنل، آلدهید، کتون و مایعات ارگانیک کمی محلول است و با حلال­ های کلر، دی اتیل اتر و اتانول قابل تهیه است.

دی کلرومتان، می تواند در جو با میزان اکسیژن زیاد یا در صورت وجود اکسیژن مایع، نیتریت، پتاسیم یا سدیم، مخلوطی انفجاری را تشکیل دهد.

به طور کلی برخی از خواص فیزیکی و شیمیایی متیلن دی کلراید در جدول زیر آورده شده است.

فرمول شیمیایی CH2Cl2
نام آیوپاک دی کلرومتان
نام انگلیسی Dichloromethane
شکل ظاهری مایع بی رنگ
بو خوشایند و شیرین (در حضور گرما دودی بسیار سمی از خود منتشر می­ کند)
جرم مولکولی ۸۴٫۹۳ گرم بر مول
جرم مولی ۱۴٫۰۲۶۶گرم بر مول
دمای نگهداری دمای اتاق
نقطه ذوب ۹۶٫۷- درجه سلسیوس (۱۴۲٫۱درجه فارنهایت، ۱۷۶٫۵ کلوین)
نقطه جوش ۴۰ درجه سلسیوس (۳۱۳  کلوین، ۱۰۳ درجه فارنهایت)
خواص فیزیکی و شیمیایی متیلن کلراید

تاریخچه تولید

اولین مقادیر متیلن دی کلراید در سال ۱۸۳۹، توسط شیمیدان فرانسوی هنری ویکتور رگنا تولید شده است. وی کلر و دی کلرومتان (Dichloromethane) را باهم ترکیب و سپس در معرض نور خورشید قرار داد. بدین صورت گاز متیلن کشف شد. دی کلرومتان، به دو صورت طبیعی و مصنوعی تولید می ­شود.

کاربرد

فراریت و توانایی بالای متیلن کلراید برای حل کردن طیف گسترده ای از ترکیبات آلی باعث شده است که در بسیاری از مصارف غیرصنعتی و صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. این کاربردها در زیر ارائه شده است.

*به عنوان مواد شوینده (در کارخانه تولید کفش و زیره کفش)

*به عنوان گاز جهت تولید فوم گرم و سرد (ابر و اسفنج)

*به عنوان حلال جهت پاک کردن رنگ (در صنعت رنگ، رزین و چسپ استفاده می شود)

و…

کاربرد متیلن کلراید در صنعت کفش
کاربرد متیلن کلراید در صنعت کفش

مصارف غیر صنعتی

دی کلرومتان به طور گسترده در مصارف غیرصنعتی زیر کاربرد دارد.

*مصارف خانگی

*اسباب بازی ها

*وسایل ورزشی

*و…

مصارف صنعتی

متیلن کلراید، کاربرد زیادی در مصارف صنعتی همچون صنایع غذایی و آشامیدنی، مواد شوینده، آزمایشگاه های تحقیقاتی و صنعت رنگ و رزین و … دارد.

از کاربردهای متیلن کلراید بیشتر بدانید

کاربرد متیلن کلراید در ابر و اسفنج
کاربرد متیلن کلراید در ابر و اسفنج
کاربرد متیلن کلراید در صنعت رنگ
کاربرد متیلن کلراید در صنعت رنگ

جایگزین متیلن کلراید

دی کلرومتان (Dichloromethane) به طور گسترده در مصارف مختلف صنعتی استفاده می شود. اما نمی توانیم از سمی بودن و سرطان زا بودن این ماده بگذریم. لذا پیوسته به دنبال یک سری جایگزین ها برای این ماده هستیم. این جایگزین ها در زیر آورده شده است.

*مخلوطی از NMP و بنزیل الکل

*استرهای NMP

*دی بیسیک مانند دی متیل آدیپات یا دی متیل گلوتارات

*حلال سبز

*حلال پایه کلریدی

در مورد جایگزین های متیلن کلراید بیشتر بخوانید

عوارض جانبی متیلن دی کلراید

متیلن کلرید، نسبت به سایر هیدروکربن های هالوژنه شده از سمیت کمتری برخوردار است. با این وجود، به طور بالقوه یک ماده سرطان­ زا است. مواجهه کوتاه­ مدت با غلظت­ های بالای دی کلرومتان ممکن است منجر به سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ و سردرد شود. قرار گیری مداوم ممکن است موجب تحریک چشم و دستگاه تنفسی شود. مواجهه پوستی با متیلن کلراید مایع ممکن است موجب تحریک یا سوختگی شیمیایی شود. در شرایط حاد، مواجهه با دی­ کلرومتان می­ تواند کشنده باشد. 

به طور کلی گاز متیلن، بی خطر نیست و موجب اختلال سیستم عصبی می ­شود. همچنین مطالعات انجام گرفته در خصوص تاثیرات این ماده بر روی حیوانات حاکی از آن است که استنشاق این محصول شیمیایی موجب سرطان کبد و ریه می ­شود. لازم به ذکر است قبل از استفاده از این محصول حتما msds متیلن کلراید را مطالعه کنید.

نحوه نگهداری 

*ظروف را از صدمات فیزیکی محافظت کنید. 

*ظروف را در مکانی خشک، خنک و دارای دستگاه تهویه نگه داری کنید.

*ظروف حاوی متیلن دی کلراید را دور از گرما، منابع اشتعال و نور خورشید نگهداری کنید. 

*از موادی همچون عوامل اکسید کننده، اسیدهای قوی و بازهای قوی، فلزات، آلومینیوم، لیتیوم، منیزیم، سدیم، که ممکن است به بسیاری از پلاستیک ها، لاستیک ها و پوشش ها حمله کنند، اجتناب کنید. 

قیمت متیلن کلراید

جهت اطلاع از قیمت محصول متیلن کلراید با همکاران ما در ارتباط باشید.

از بازار جهانی متیلن کلراید بیشتر بدانید

خرید و فروش متیلن کلراید

شرکت نگین تجارت شرق به صورت تخصصی، محصول متیلن کلراید را از تمامی برندهای مطرح جهانی تهیه کرده است و توانایی عرضه و پشتیبانی آن را به تمامی نقاط ایران دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید و قیمت متیلن کلراید با همکاران ما در واحد فروش نگین تجارت شرق در تماس باشید.

  تلفن دفتر فروش : ۳-۲۲۸۷۰۵۲۱-۰۲۱

 موبایل و واتساپ : ۰۹۱۲۶۵۴۲۳۱۴ – ۰۹۱۲۲۵۸۷۸۳۱ – ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *